199D476X0035F6V1E3
DigiKey Part Number
199D476X0035F6V1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D476X0035F6V1E3
Description
CAP TANT 47UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial
EDA/CAD Models
199D476X0035F6V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.378" Dia (9.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
35 V