199D475X9025B6V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial
199D475X9025B6V1
DigiKey Part Number
199D475X9025B6V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D475X9025B6V1
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D475X9025B6V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.398" (10.12mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
25 V