199D475X0050D7B1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial
199D475X0050D7B1E3
DigiKey Part Number
199D475X0050D7B1E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D475X0050D7B1E3
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
199D475X0050D7B1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.498" (12.66mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V