199D474X0035A9V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial
199D474X0035A9V1
DigiKey Part Number
199D474X0035A9V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D474X0035A9V1
Description
CAP TANT 0.47UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
199D474X0035A9V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.398" (10.12mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
35 V