199D474X0035A7V1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial
199D474X0035A7V1E3
DigiKey Part Number
199D474X0035A7V1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D474X0035A7V1E3
Description
CAP TANT 0.47UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D474X0035A7V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.378" (9.61mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
35 V