199D226X0016DYV1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
199D226X0016DYV1
DigiKey Part Number
199D226X0016DYV1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D226X0016DYV1
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
199D226X0016DYV1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V