199D225X0016A6C1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
199D225X0016A6C1
DigiKey Part Number
199D225X0016A6C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D225X0016A6C1
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D225X0016A6C1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.376" (9.61mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
16 V