199D104X0050A6V1
DigiKey Part Number
199D104X0050A6V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D104X0050A6V1
Description
CAP TANT 0.1UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial
EDA/CAD Models
199D104X0050A6V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.376" (9.61mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
50 V