173D225X9025VWE3 is out of stock and can be placed on backorder.
KEMET
In Stock: 131
Datasheet
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V Axial
173D225X9025VWE3
DigiKey Part Number
718-1441-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1441-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D225X9025VWE3
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 25V AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D225X9025VWE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V