249BBHS0XB25253KA
DigiKey Part Number
693-249BBHS0XB25253KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
249BBHS0XB25253KA
Description
POT 25K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Spectrol
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
295°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
25k
Termination Style
PC Pins
Tolerance
±10%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Number of Turns
1.0
Bushing Thread
1/4-32
Features
Sealed
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)