SQM60N06-15_GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3,988
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
Infineon Technologies
Infineon Technologies
IXYS
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 828
In Stock: 544
N-Channel 60 V 56A (Tc) 107W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SQM60N06-15_GE3
DigiKey Part Number
SQM60N06-15_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQM60N06-15_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQM60N06-15_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQM60N06-15_GE3
Description
MOSFET N-CH 60V 56A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2480 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
107W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 30A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA