SISD5300DN-T1-GE3
DigiKey Part Number
742-SISD5300DN-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SISD5300DN-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SISD5300DN-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SISD5300DN-T1-GE3
Description
N-CHANNEL 30 V (D-S) MOSFET POWE
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 62A (Ta), 198A (Tc) 5.4W (Ta), 57W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 1212-F
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.87mOhm @ 15A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36.2 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+16V, -12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5030 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5.4W (Ta), 57W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerPAK® 1212-F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V