SIHW70N60EF-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 270
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 731
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 358
Infineon Technologies
In Stock: 1,502
Infineon Technologies
In Stock: 587
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 210
IXYS
In Stock: 57
In Stock: 65
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
In Stock: 295
N-Channel 600 V 70A (Tc) 520W (Tc) Through Hole TO-247AD
SIHW70N60EF-GE3
DigiKey Part Number
SIHW70N60EF-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHW70N60EF-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 70A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHW70N60EF-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
380 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7500 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AD
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
38mOhm @ 35A, 10V