SIHB24N65E-E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 1,416
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 800
Similar
onsemi
onsemi
In Stock: 578
Infineon Technologies
Infineon Technologies
IXYS
N-Channel 650 V 24A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB24N65E-E3
DigiKey Part Number
SIHB24N65E-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB24N65E-E3
Description
MOSFET N-CH 650V 24A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2740 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
145mOhm @ 12A, 10V