SIHB068N60EF-T5GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
N-Channel 600 V 41A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB068N60EF-T5GE3
DigiKey Part Number
742-SIHB068N60EF-T5GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB068N60EF-T5GE3
Description
N-CHANNEL 600V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
68mOhm @ 16A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
77 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2628 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V