TS7Y253KR32 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 3,399
Datasheet
25 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
TS7Y253KR32
DigiKey Part Number
716-TS7Y253KR32TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS7Y253KR32
Description
TS7 Y 25K 10% TR E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
25 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Tolerance
±10%