LTO050F5R000JTE3
DigiKey Part Number
LT50J-5.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTO050F5R000JTE3
Description
RES 5 OHM 50W 5% TO220
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±5% 50W Through Hole Resistor TO-220-2 Full Pack Non-Inductive Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTO050F5R000JTE3 Models
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220-2
Resistance
Size / Dimension
0.409" L x 0.126" W (10.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.799" (20.30mm)