ICTE15-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,605
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
20.6V Clamp 60A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
ICTE15-E3/51
DigiKey Part Number
112-ICTE15-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICTE15-E3/51
Description
TVS DIODE 15VWM 20.6VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
20.6V