FS-20SCBE100R0JE
DigiKey Part Number
FS20S-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS-20SCBE100R0JE
Description
RES 100 OHM 20W 5% WW RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 20W Through Hole Resistor Radial Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS-20SCBE100R0JE Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.437" Dia x 2.375" L (11.11mm x 60.33mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.725" (18.41mm)