VS-VSKL136/12PBF
DigiKey Part Number
VS-VSKL136/12PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-VSKL136/12PBF
Description
SCR MODULE 1.2KV 300A INT-A-PAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.2 kV 300 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount INT-A-PAK (3 + 4)
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2.5 V
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
3200A, 3360A
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
INT-A-PAK (3 + 4)
Current - On State (It (AV)) (Max)
135 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
300 A