VS-QA100FA10
DigiKey Part Number
112-VS-QA100FA10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-QA100FA10
Description
POWER MODULE, GEN2 TRENCH MOS BA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 100 V 50A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.03 V @ 50 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-227
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
50A