VS-MPY038P120
DigiKey Part Number
112-VS-MPY038P120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-MPY038P120
Description
POWER MODULE, FULL BRIDGE INVERT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 43A 93W Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
49.8mOhm @ 40A, 15V
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 10mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2979pF @ 1000V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
93W
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
43A