VS-HFA16TA60C-M3
DigiKey Part Number
VS-HFA16TA60C-M3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-HFA16TA60C-M3
Description
DIODE ARRAY GP 600V 8A TO-220-3
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 8A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.1 V @ 16 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
8A