VS-GT300YH120N
DigiKey Part Number
VS-GT300YH120N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-GT300YH120N
Description
IGBT MODULE 1200V 341A INT-A-PAK
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Half Bridge 1200 V 341 A 1042 W Chassis Mount Double INT-A-PAK
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
300 µA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Input Capacitance (Cies) @ Vce
36 nF @ 30 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Double INT-A-PAK (3 + 8)
Current - Collector (Ic) (Max)
341 A
Supplier Device Package
Double INT-A-PAK
Power - Max
1042 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.17V @ 15V, 300A (Typ)