VS-EPU6006LHN3
DigiKey Part Number
VS-EPU6006LHN3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-EPU6006LHN3
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-EPU6006LHN3 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
110 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 600 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 60 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)