VS-C4PU6006LHN3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 220
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 146
Diode 600 V 30A Through Hole TO-247AD
TO-247AD-3L_Bottom
VS-C4PU6006LHN3
DigiKey Part Number
VS-C4PU6006LHN3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-C4PU6006LHN3
Description
DIODE STANDARD 600V 30A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
65 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 30 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)