VS-C16CP07L-M3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,050
Datasheet
Diode 650 V 16A Through Hole TO-220AC
VS-C16CP07L-M3
DigiKey Part Number
751-VS-C16CP07L-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-C16CP07L-M3
Description
DIODE SIL CARB 650V 16A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
85 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
320pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 16 A