VS-60CPQ150-N3
DigiKey Part Number
VS-60CPQ150-N3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-60CPQ150-N3
Description
DIODE ARR SCHOT 150V 30A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 30A Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-60CPQ150-N3 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
830 mV @ 30 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A