VS-4C10ET12T-M3
DigiKey Part Number
112-VS-4C10ET12T-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-4C10ET12T-M3
Description
RECTIFIER, SILICON CARBIDE, 1200
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 10A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
590pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C