VS-40L15CT-M3
DigiKey Part Number
112-VS-40L15CT-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40L15CT-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 15V 20A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 15 V 20A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 40 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 mA @ 15 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A