VS-3C20ET12S2L-M3
DigiKey Part Number
112-VS-3C20ET12S2L-M3TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-3C20ET12S2L-M3CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-3C20ET12S2L-M3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-3C20ET12S2L-M3
Description
DIODE SIL CARB 1200V 20A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 20A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
110 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F
73pF @ 800V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
20A
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C