VS-30CTQ100-1-M3
DigiKey Part Number
VS-30CTQ100-1-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30CTQ100-1-M3
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 15A TO2623
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 15A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-262-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A