VS-30BQ015-M3/9AT
DigiKey Part Number
VS-30BQ015-M3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-30BQ015-M3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-30BQ015-M3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30BQ015-M3/9AT
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 3A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 15 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-30BQ015-M3/9AT Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 mA @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
1120pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
350 mV @ 3 A