VS-25CTQ035PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2,888
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Diode Array 1 Pair Common Cathode 35 V 30A Through Hole TO-220-3
VS-25CTQ035PBF
DigiKey Part Number
25CTQ035PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25CTQ035PBF
Description
DIODE ARR SCHOTT 35V 30A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 30 A
Manufacturer
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.75 mA @ 35 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
35 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A