VS-20CTQ045HN3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 10,397
Datasheet
Direct
SMC Diode Solutions
In Stock: 249
Datasheet
In Stock: 0
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 10A Through Hole TO-220-3
VS-20CTQ045HN3
DigiKey Part Number
VS-20CTQ045HN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20CTQ045HN3
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 10A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 mA @ 45 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 10 A