VS-18TQ040HN3
DigiKey Part Number
VS-18TQ040HN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-18TQ040HN3
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 18A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 18A Through Hole TO-220AC
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 mA @ 35 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1400pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tube
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
18A
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 18 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)