VS-18TQ040-M3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Diode 40 V 18A Through Hole TO-220AC
VS-18TQ040-M3
DigiKey Part Number
VS-18TQ040-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-18TQ040-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 18A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 mA @ 40 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1400pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
18A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
720 mV @ 36 A