VS-16TTS16S-M3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
SCR 1.6 kV 16 A Standard Recovery Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
VS-16TTS16S-M3
DigiKey Part Number
VS-16TTS16S-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16TTS16S-M3
Description
SCR 1.6KV 16A TO-263AB (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Manufacturer
Current - Off State (Max)
10 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
200A @ 50Hz
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
60 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.4 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
10 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A