VS-15EVL06-M3/I
DigiKey Part Number
VS-15EVL06-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
VS-15EVL06-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
VS-15EVL06-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15EVL06-M3/I
Description
DIODE STANDARD 600V 15A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Surface Mount SlimDPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-15EVL06-M3/I Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 15 A