VS-15ETL06HN3
DigiKey Part Number
VS-15ETL06HN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15ETL06HN3
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Through Hole TO-220AC
Category
Reverse Recovery Time (trr)
220 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 15 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)