VS-15CTQ040-M3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 858
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 15A Through Hole TO-220-3
VS-15CTQ040-M3
DigiKey Part Number
VS-15CTQ040-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15CTQ040-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V 15A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 15 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 40 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A