VS-123NQ100PBF
DigiKey Part Number
VS-123NQ100PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-123NQ100PBF
Description
DIODE SCHO 100V 120A D67 HALFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 120A Chassis Mount D-67 HALF-PAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 100 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
2650pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D-67 HALF-PAK
Current - Average Rectified (Io)
120A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
910 mV @ 120 A