VS-110RKI120M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for VS-110RKI120M is not available
VS-110RKI120M
DigiKey Part Number
VS-110RKI120M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-110RKI120M
Description
SCR 1.2KV 172A TO-209AC (TO-94)
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 172 A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AC (TO-94)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Manufacturer
Current - Off State (Max)
20 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
2080A, 2180A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
120 mA
Package / Case
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.57 V
Supplier Device Package
TO-209AC (TO-94)
Current - On State (It (AV)) (Max)
110 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
172 A