VS-10ETF12STRRPBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 1200 V 10A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
VS-10ETF12STRRPBF
DigiKey Part Number
VS-10ETF12STRRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10ETF12STRRPBF
Description
DIODE STANDARD 1200V 10A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
310 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.33 V @ 10 A