VS-10ERH02-M3/I
DigiKey Part Number
112-VS-10ERH02-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-10ERH02-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-10ERH02-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10ERH02-M3/I
Description
RECTIFIER, FRED, 10A, 200V, HYPE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 10A Surface Mount, Wettable Flank DFN6546A
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DFN6546A
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C