VLIN1616-02G-E3-18
DigiKey Part Number
112-VLIN1616-02G-E3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VLIN1616-02G-E3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VLIN1616-02G-E3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLIN1616-02G-E3-18
Description
TVS DIODE 16VWM 33VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
18pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)