VGSOT08C-HG3-18
DigiKey Part Number
112-VGSOT08C-HG3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VGSOT08C-HG3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VGSOT08C-HG3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VGSOT08C-HG3-18
Description
TVS DIODE 8VWM 18VC SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V Clamp 28A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
175pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
9V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A (8/20µs)