VESD26A2-03G-G3-08
DigiKey Part Number
VESD26A2-03G-G3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
VESD26A2-03G-G3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
VESD26A2-03G-G3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VESD26A2-03G-G3-08
Description
TVS DIODE 26VWM 48VC SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V Clamp 2.1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-323
Category
Power - Peak Pulse
100W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
17.5pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
27.6V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A (8/20µs)