V10KM120DU-M3/H
DigiKey Part Number
V10KM120DU-M3/HGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V10KM120DU-M3/HGICT-ND - Cut Tape (CT)
V10KM120DU-M3/HGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10KM120DU-M3/H
Description
DIODE ARR SCHOT 120V 10A FLATPAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 120 V 10A Surface Mount 8-PowerTDFN
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890 mV @ 5 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
350 µA @ 120 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
8-PowerTDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
FlatPAK 5x6 (Dual)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A