SMF24A-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 3,286
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 19,422
Datasheet
38.9V Clamp 5.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
DO-219AB SFM
SMF24A-HE3-18
DigiKey Part Number
SMF24A-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF24A-HE3-18
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
244pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.1A